Şiir Antoloji.comKitapŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimForumNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım
 
 
 
 
 Yeni Tartışma Aç
 Forum Ana Sayfa
  - Yaşam
  - Güncel
  - Bilim
  - Edebiyat
  - Şiir
  - Kültür Sanat
  - Müzik
 Tüm Tartışmalar
 Serbest Kürsü
 Konferans Salonu
 Mavi Salon
 Nedir Bölümü
 Forum Yazılarım
 Sevginizi İlan Edin
 Anketler
 Kimler Online?
 Forum Kuralları
 
Forum bölümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen bize yazınız

Antoloji Dünyasından Haberler
 

70'li yıllar

O yıllarda duygusallık daha mı ağır basıyordu? O yıllarda sevgiler daha mı gerçekçiydi? O yıllarda günümüzle kıyaslandığında para ikinci planda kalmıyor muydu?
Ve en önemlisi 70'li yılların gençliği daha idealist ve sorumluluk sahibi değil miydi?
Her devir kendi içinde değerlendirilmelidir; burda amaç kıyaslamaktan çok 70'li yılları bir kez daha anmak.

Başlatan: nebel (12 Temmuz 2008 Cumartesi)

Tüm mesajları görmek için tıklayın 

Yusuf 2742  (03.08.2008 17:13) -

70’li yıllar için iki yazı yazdım. Birisi, bugünlerde kullandığımız teknolojinin olmadığı o yıllarda olmayanlarla mutlu olduğumuz, ikincisi, o günlerdeki insan ilişkilerinin doğallığı, eş, dost, akraba, konu komşu ilişkilerindeki samimiyeti ve her türlü sıkıntıya rağmen mutlu yaşantımızla ilgiliydi.

Ancak 70’li yılların çok zor ve acı olaylarla geçtiği gerçeği de hiçbir zaman unutulmadı.
.
Bir kere 70’lere damgasını vuran olayların başlangıç noktası 60’lı yılların ikinci yarısında ülkemiz üzerinde oynanmakta olan emperyalist oyunları gören idealist bir gurup devrimci ve vatansever üniversite gençliğinin, bu oyunlara engel olmak için başlattıkları antiemperyalist harekete, düzenin savunucuları tarafından kandırılan bir başka gurup karşı çıktı, böyle olunca da, 67 – 68’den sonra sonu gelmez bir gençlik çatışması başladı. Böyle olunca da 70’in hemen başında 12 Mart 1971 de verilen muhtıra ülkede bir kaos ortamı yarattı. Yönetimden uzaklaştırılan siyasetçiler, resen emekli edilen askerler, gözaltına alınan ülkenin aydın ve devrimci insanlarına yapılan işkenceler.

Hemen ertesi yıl, idealist devrimci genç Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı olayı var. 68 kuşağının lideri, 6. Filonun kovulmasının önderi, sosyalist akımın sürükleyicisi, antiemperyalist akımın öncüsü, “Neden böyle yaptınız? ” diye soran zamanın İçişleri Bakanına “Senin aklın kesmez” diyen Gezmiş’i Sivas’ta yakaladılar ve çıkarıldığı mahkeme tarafından idama mahkûm ederek astılar.

Onu astılar da gençlik olayları durdu mu? Hayır. Ülkede bir çıkar çatışması vardı. “Tek yol Devrim” diyenlerle, “Komünistler Moskova’ya” diyenlerin çatışmaları daha da arttı ve sonrasında kan dökülmeye başlandı.

74 Kıbrıs Barış Harekâtından sonra yapılan mitinglerde sloganımız önce, “Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacak” iken, sonra “Ya taksim ya ölüm” oldu. Ancak giderek Rumlar ya da Yunanlılar yerine birbirimizi öldürmeye başladık. Bu ölenlerin hemen hepsi hayatlarının baharındaki insanlardı.

Ötesinde kurtarılmış bölgeler meydana çıktı. Benim o yıllarda yaşadığım Ankara’da oturduğum sokağın adı “Devrim Sokak”tı. Bu sokağın tabelasını Ülkücüler söküyor, Devrimciler takıyordu. Çünkü bu sokak iki karşıt görüşün ortasında kalmıştı. (Şimdi sokağın adı “Çaba” sokak olarak değiştirildi.) İnsanlar özellikle geceleri sokağa çıkamaz oldu. Sokakta gezenleri bir gurup çeviriyor, kimden yana olduklarını soruyor, şayet karşıt görüşten olduğunu tespit ederlerse yanında çoluk çocuk var demeden dövüyorlardı.

Özellikle 77 – 78 den sonra Kızılay Meydanında her gün bombalar patlardı ve her gün çatışma olurdu. Okuduğum gazeteyi alırken, hangi gazeteyi aldığım belli olmasın diye bayi, gazetenin ismini görünmeyecek şekilde içeri kıvırırdı. İnsanlar bir yandan yoklukla mücadele ederken, bir yandan da bu çatışmalar arasında kalmışlardı. Sokaklar karşıt görüşlü gençlere kalmıştı.

70’in sonu rahmetli Abdi İpekçi’nin de sonu oldu. Ağca denen bir dengesiz hangi amaca hizmet ettiğini bile bilmeden gitti vurdu o güzel insanı.

70’li yıllarda çok acılar çekildi. Çok üzüntüler yaşandı, çok ocaklar söndü. Ne yalan söyleyim, 12 Eylülde ihtilâl olunca derin bir nefes aldık. Zaten memnun olmayan da hemen hemen yok gibiydi. Zannettik ki, artık her şey düzelecek, 60’da Menderes’in asılmasına sebep olan olayların bin katının meydana geldiği dönemi bize yaşatan siyasiler, bir daha ortalıkta görünmeyecekler. (Cahillik işte) Oysa ihtilal onların daha rahat bir ortamda yönetimlerini sağlamak için yapılmış. Nerden bilelim?

Gelinen noktaya baktığımda bütün o çekilen sıkıntıların, üzüntülerin, gözyaşlarının hep boşa gittiğini görmekteyim. O yıllarda gelecekten bir beklentimiz vardı. Biz üzülsek de çocuklarımıza daha yaşanası bir ülke bırakırız düşüncesindeydik. Ama olmadı.

Onun için 70’li yılları yaşayanlar o günleri özlüyorlar.

Bu mesaja cevap yazmak için tıklayın

Bu mesaja yazılan cevaplar:

1

 • 0 person liked.
  1 person did not like.
  turuncu coşku (04.08.2008 09:03) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku | Bu mesajı sil

  Yusuf bey, ülkemizin 70 li yıllarının siyasi özetini çok net bir şekilde çıkarmışsınız...yılları onar onar ayırdığımızda sanırım, en uzun yaşanan yıllardı 70 li yıllar.ben bu ülke insanının ata mirası olarak çok güçlü olduğuna inanıyorum.herşeyi değiştirebilirsiniz ama genlerinizle oynama şansınız yoktur.çocuklarımız için karamsar olmayın derim size.her 10 yılda bir yapılan darbelere alışkınız biz...emeğinizden ötürü teşekkürler, saygılar...
   
   

  Yusuf 2742 (05.08.2008 16:17) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku | Bu mesajı sil
  Sayın Samyeli, Lûtfedip cevap yazdığınız için ben teşekkür ederim. Elbette yazılmamış çok şey var. Karamsar değilim, ancak içinde bulunduğumuz ortam beni o düşünceye zorluyor. 60'lı yıllarda milletvek ... devam ediyor


   

1

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: 70'li yıllar

Antoloji.com
23.12.2014 07:01:05  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]