Şiir Antoloji.comKitapŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimForumNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım

Forum Ana Sayfa
  - Yaşam
  - Güncel
  - Bilim
  - Edebiyat
  - Şiir
  - Kültür Sanat
  - Müzik
 Tüm Tartışmalar
 Serbest Kürsü
 Konferans Salonu
 Mavi Salon
 Nedir Bölümü
 Forum Yazılarım
 Sevginizi İlan Edin
 Yeni Tartışma Aç
 Anketler
 Kimler Online?
 Forum Kuralları

Forum bölümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen bize yazınız

Antoloji Dünyasından Haberler

Doğuda Çocuk Olmak

Başlatan: prkesga (07 Kasım 2007 Çarşamba)

1 2 3 4 5 6 7 Sonraki »

• 0 person liked.
    0 person did not like.
    Bûn Yan Jî Nebûn (17.06.2012 14:54) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

doğuda çocuk olmak
    evet düşündüren bir soru niye doğuda diye sorulmuş acaba?
    benim çocukluğum güneydoğuda geçti çocukluğum diyorum ne kadar doğru?
    çünkü çocuk olduğum bir kaç günden başka bir şey hatırlamıyorum o da bayram günleri bıkkıncaya kadar şeker yemek ve babamın ıraktan getirdiği fırfırlı elbiseleri giymek bu kadar.
    sonra büyük şehirler ve uzun yolculuklar, çalışmak ekmek parası derdine düşmek çocukluk 13 yaşlarında 20 yaşındaymış gibi davranmak zorunda olmak
    kaldı ki eğitimde de geri kalmak yakılan okullar sinirli dillerinden anlayamadığımız öğretmenler vesaire vesaire
    yoksulluk ve yok sayılmış insanlığın çocuklukları......

• İncir Reçelim (27.09.2011 02:52) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

doğuda çocuk olmak nedir öğrendiğimde 7 yaşımdaydım... erzurumun merkeziyle ulaşım imkanlarının sıfır olduğu bi köyünde sobasını bizim yaktığımız 5i birleştirilmiş bi sınıfta bi dönem okudum... oraya gitmek o insanları görmek yaaşntlarını paylaşmak benim için hayatım boyunca bi daha yaşayamayacağm bi dneyim ve dersti.. hayatımda ilk ve tek orda bi derede yıkandım, ilk defa orada karda gömülü kaldım parmaklarım dondu.. hiç türkçe bilmeyen arkadşlarımla çok iyii anlaştığımı muhteşem vakit geçirdiğimizi hatırlıorum.. kilometrelerce tırmanıp dağ lalesi ve (yediğimiz bi ot yanlış hatırlamıorsam adı mendik ti :) toplardık..banyoları yoktu ahırda banyo yapardık :) ilk defa o zaman kardelen çiçeğini gördüm ilk defa orda karda kayıp karda odun taşıdım.. kuzulara çobanlık yaptım :) tandır başında yaşlı kadınlarla sohbet ederken aldığım lezzeti bi daha hiç bi sohbetten almadım, ilk defa cevizden daha büyük doluyu orda gördüm... arkadşım dışarda kalınca kafası yarılmıştı okadar büyüklerdi :)

orayı bu yaşıma kadar hiç unutmadım ve hiç bi yeri o kadar sevdiğimi hatırlmaıorum... herkes bi dönem de olsa orda kalmalı...

• Sigara Dumanı (23.09.2011 14:35) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Doğuda çocuk olmak, doğuda kadın olmak... Bu konuların birbirinden hiç bir farkı yok gibi. Üzerine kitaplar yazılır, yazılır yazılır da o kitapların çocuklara veya kadınlara verdiği zararları kimse telafi edemez.

O kitapların yazarları da muhtemelen, özgeçmişlerinde 'ben doğuda doğdum, çocukluğum orada geçti', 'ben de doğuda büyümüş bir kadınım' diye başlayan ve o başlangıçla, her kelimesinde ülkesini en hassas yerinden vurmaya azmetmiştir.

İtaliklenerek yazar, 'şöyleydi, böyleydi, böyle zorluklarla kaşılaşırlar...' sanki, bir oryantalist ağzı kullanırlar. Orada hiç yaşamamış gibi.

Bu kitabı da herhangi bir oryantalist kalkar doğuyu anlamak adına kullanır! Kullanır kullanır da, sizin ikinci sınıf insan olmadığınız mı kalır, sizin kültürsüz olduğunuz mu kalır...

Sonra dönerler... O oryantalistin kitaplarını kendi okullarında okuturlar. Öğrencileri 'hmmm.. bak doğuda çocuk veya kadın olmak, çok kötü bir şey...' ile yola çıkar ve doğu iflah olmaz bir lanetliler bölgesi olarak anılır.

Kaç asır geçerse geçsin, bu önyargıyı kaldıramazsınız düşüncelerinden. Doğuda düşünen adam olmak, yazar çizer olmak bunlarla nasıl başa çıkacağını daha başlangıçta görmek olmalı. Yazarken bu sorumluluğu unutmadan kaleme almak gerek 'doğuda çocuk ve kadın olmak...' yazılarını!

• Asterisma Ninova (08.05.2011 18:12) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

doğuda çocuk olmak henüz 12 yaşında bedeninde 13 kurşunu hissetmek UĞUR KAYMAZ olmak demektir CEYLAN ÖNKÖL olmak demektir. varlığıklarını korumak için mücadele eden İBRAHİM ORUÇ olmak demektir. ENES ATA demektir doğuda çocuk olmak ve katl edilen nice çocuklar olmak demektir

• ciyazan (14.09.2010 23:30) Cevap yaz | Bu mesajı sil

doğuda cocuk olmak 12 yaşında 13 kurşunla ölmektir.havan topuyla 15 yaşındaki kız cocuğunun parçalanmış vucudu demektır.oyuncak sandıkları elbombalarıyla parçalanmaktır doğuda cocuk olmak askeri nizamıye cıkan kurşunla can vermektır doğuda cocuk olmak yaşları kadar ceza almak ve cocukluklarını ceza evlerinde geçirmektir artık cocuk kalmadı hepsi hapishanelerde büyüyorlar. 25 yıldır köyleri boşaltılmış… evleri yakılmış,yıkılmış …göç ettirilmiş bir halkın çocukları, bunları hangi savaş aygıtlarıyla yapıldığını; bu savaş aygıtlarından birinin de panzer olduğunu çok iyi biliyor…Panzerlere taş atmanın da panzere zarar getirmeyeceğini biliyor; ancak bunu da onurlu bir davranış biçimi olarak algılıyor...Karınca da Hz.İbrahim’in ateşini taşıdığı suyla sönmeyeceğini biliyordu.Hacca giden Müslümanlar da Şeytanı taşlaması sembolikdir…Kötülüğe ve kötülere karşı bir duruşu sembolize ediyor…İçindeki kötülüklerden, kin ve nefret duygularından arınma durumudur…

• Naz Bilen (14.09.2010 15:11) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

.bu çocukluk dönemi seksenlerin sonuna denk gelmiş ise, kurşun sesi duymadan uyumamak demektir. atılan kurşunların hangi tarafa ait olduğunu bilecek kadar şiddeti yaşamış olmak demektir. babası biraz gecikince, kötü bir habere koşullanmak demektir. gece kapı çalınmışsa ilk ihtimal olarak 'polis geldi' diye düşünmektir. saklambaç oynayan arkadaşını yanıltmak için 'timler geldi' demektir. Acıların, kanın, açlığın, hastane yolunda ölen insan hatıralarının, kimliğin yüzünden ezilip hor görülmenin, okumayı bırak okul binasını hayal edememenin, darbe de eş dost kaybetmenin, şehre giden babandan iyi haber alamamanın, ya sev ya terketlerin, bunun gibi nice şeyin içinde büyümektir ya da arasında kaybolup gitmek...anlayacağınız şiddeti iliklerine kadar yaşamış kişi demektir...

• Burak Aykut (26.06.2010 22:19) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Doğuda çocuk olmak hayata erken atılmak demektir.Okuldan sonra tarla işlerine hayvan işlerine bakmaktır yeri geldiğinde karda çamurda üç kilometrelik yolu hergün yürümek demektir.Doğuda çocuk olmak her adamın harcı değildir! ! ! ! !

• Toprak Kara 1 (26.06.2010 18:10) Cevap yaz | Bu mesajı sil

'istisnalar olmak şartıyla' ama şuda bir gerçekki doğudakı namus kavramı batıda ki namus kavramına 500.000 çeker.Doğuda namusunu kaybeden ölüyor ölüyor diriliyor utanıyor batıdaki 'istisnalar olmak şartıyla' onun bunun altında yatıyor ondan soran yine namuslu ayaklarına yatıyor bu istisnalar hem batı hem doğu için geçerlidir ama siz doğu ile batıyı bir araya koyuyorsanız eğer
    Siyahla karayı eşit tutuyorsunuz ki buda imkansızdır

Ekinci Medya Grubu
    Saygılarımla
    www.radyorahmett.tr.gg/

• Aybüke Naz (26.06.2010 15:36) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

sahiya siz hiç doğuda çocuk oldunuz mu?

• Aybüke Naz (26.06.2010 15:34) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

doğuda çocuk olmak hiç doğmamaktır
    doguda çocuk olmak başlık parasına satılmaktır
    duğuda çocuk olmak sevgisiz büyümektir
    doğuda çocuk olmak okutulmamaktır
    doguda çocuk olmak hiç çocuk olmamaktır
    doğuda çocuk olmak töreye kurban olmaktır
    doguda çocul olmak tencerenin peşinden koşmaktır
    doguda çocuk çok ama doğuda hiç çocukluk yok
    bunca çoklugun içinde bunca yokluk. var bu işte bir .............

Arı Yuvasında Ki Çomak (03.10.2010 11:18) Cevap yaz | Bu mesajı sil
    Batıda çocuk olmak sezeryanla veya sperm bankasında tüp bebek olarak doğmaktır Batıda çocuk olmak menfaat ve çıkar için şirket evlilikleri uğruna takas olmaktır Batıda çocuk olmak ana babasız dadı ... devam ediyor

• Ekabir51 (26.06.2010 00:26) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Doğuda çocuk olmak potansiyel PKK lı olmaktır.

• Nujin Nc Demir (11.05.2010 11:03) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Doğuda çocuk olmak yaşından önce büyümek demek..

1 2 3 4 5 6 7 Sonraki »

- tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Doğuda Çocuk Olmak

Antoloji.com
21.08.2014 17:01:00  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]