Şiir Antoloji.comKitapŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimForumNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım
 
 
 
 
 Yeni Tartışma Aç
 Forum Ana Sayfa
  - Yaşam
  - Güncel
  - Bilim
  - Edebiyat
  - Şiir
  - Kültür Sanat
  - Müzik
 Tüm Tartışmalar
 Serbest Kürsü
 Konferans Salonu
 Mavi Salon
 Nedir Bölümü
 Forum Yazılarım
 Sevginizi İlan Edin
 Anketler
 Kimler Online?
 Forum Kuralları
 
Forum bölümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen bize yazınız

Antoloji Dünyasından Haberler
 

Herkes hakettiği gibi mi yaşıyor? Neden?

Bence hiç öyle gözükmese de aslında hayatta herşey çok adil. Herkes hakettiği gibi yaşıyor :) Sizce?

Başlatan: _MaTh1LdA_ (15 Eylül 2007 Cumartesi)

1 2 3 4 Sonraki »

 • 0 person liked.
  0 person did not like.
  Aysen Dos (18.12.2011 22:23) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  bir şeye malik olmakla layık olmak çok ayrı şeylerir...
   

 • Ekabir51 (24.10.2011 10:46) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Hak ettiğinize kimin karar vereceği önemli. Bu kararı kendiniz veriyorsanız kimse hak ettiği gibi yaşamıyor. Ama karar bir başkasına kalmışsa hak ettiğinizden fazlasını bile yaşıyorsunuz demektir.
   

 • Şamanist Nirvana £££x (24.10.2011 02:50) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  herkes hak ettiği gibi yaşasaydı..

  dünyada asla sorun olmazdı..

  nedeni (kapitalizm)

   

 • Rüzgar Eken Sosyopat Çiftçi (14.10.2011 23:58) Cevap yaz | Bu mesajı sil

  hakketmek veya kazanılmış hakları heba etmek
  temel sorun başparmakların annem
  haydi git şimdi neyi heba etmişsen onu haket...

   

 • İncir Reçelim (27.09.2011 04:03) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  hiç ama hiç sanmıorum! ! ! ! !
   

 • Sigara Dumanı (27.09.2011 02:21) Cevap yaz | Bu mesajı sil

  Gogol, burnundan ve ağzından gelen akıntılarla dolu bir şekilde öldü. Son nefesini verirken bir deri bir kemik kalmıştı. Zorla bir şeyler yedirmeye uğraştılar ama aylarca bir şey yememesi nedeniyle midesi onu kaldırmadı.

  Herhangi bir tedaviye cevap vermemek için o kadar çok uğraştı ki, doktorlar sağlığından önce deliliğini tedavi etmek istedi. Oysa, bilinçli bir 'yok oluşu' seçmişti Gogol.

  Dostoyevski, kumarbazlığı, hayatın kendisine karşı bilinçli olarak seçti ve ölürken sersefildi. Tek kuruş yoktu cebinde dünya edebiyatının en iyi ikinci yazarının. Cenazesi ortada kalacaktı ki, Rus'lar el koydu olaya.

  Hakedip-haketmeme! Ne ilginç bir yanılsama öyle. Yaşarken insanların kıymetini bilmeyenler, ölürken, ölümden dolayı değer verseler ne olur!

  Ben ölünce gömmeselerde olur bir kaç metre kare alana. Ölmüşsün işte kısaca. Siyah bir perde ve öylece hayata karşı 'anlam' kazanmanın en güzel yanı!

   

 •  düşünennadamm    (17.09.2011 22:08) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  bu konuya belki uzun seneler kafa yordum. sonunda edindiğim kanaate göre yaşam kalitesinin hak etmekle ilgisi yok gibi görünüyor.

  neden böyle?

  bu gün herkes zengin olmak istiyor. zengin olmanın getireceğiz avantajlar malum.

  peki zenginler, zengin olmayı hak etmek için ne yapmıştır? vehbi koçu anladık. çok çalıştı, yeri geldi zekice patika yolları kullandı. peki zeki olmayı hak etmek için ne yapmıştır?

  tamam hadi vehbi amcayı anladık. ya rahmi amca? o bir mirasa kondu ve 65 yaşına kadar (belki) babasının kurulu düzeninde çalıştı. ya onun oğlu? kızları?

  onlar kendilerine ikram edilen bu dünyalık nimetleri hak etmek için bizden fazla ne emek harcamışlar?  sözün özü, insanı Yaratan öyle bir yapmış ki, kuş gibi özgür bir düşünceyi, saatte en fazla 10km yürüyebilen bir bedene çakmış. hayalgücünü alabildiğine geniş tutup sahip olduğu şeyleri daralttıkça daraltmış.

  ne özgürce uçup himalayanın eteklerine konabiliriz, ne de konduğumuz yerde özgürce karnımızı doyurabiliriz. ne marsta yaşayabiliriz ne de istanbullu olarak karslılarla anlaşabiliriz.

  bütün hayal ettiklerimi yaptık diyelim minik bir virüs işimizi bitirir. sağ kaldık ömür vefa etti çalıştık çabaladık, çaldık çırptık bir seviyeye ulaştık, eee süreci yaşarken çektiğimiz onca emek onca acı.

  yani kısaca eğer zarsız zahmetsiz bir dünyalığa konmuşsanız zaten bunu tartışmıyoruz. eğer yoğun emek harcayıp bir şeye ulaşmış isek demek harcayacak bir emek bize verilmiş bu bile bizim değil.

  eğer harcayacak bollukta gücümüz var ama içimizden, durumumuzu değiştirmek için bir istek gelmiyorsa demek ki isteksiz yaratılmışız. ki isteği bile Birinin bize bağışlaması gerekiyor.

  istek var, gücümüz, zekamız hatta paramız bile var. bir de işlerin yolunda gitmesi gerekiyor. yani bir gemi satın aldınız ve amerikayı keşfetmek için yola çıktınız. geminizin buz dağına çarpmaması gerekir. büyük fırtınada batmaması gerekir, tayfaların isyan etmemesi veya koleradan ölmemesi gerekir...vs ki hedefinize ulaşabilesiniz.

  en kötüsünü düşünün. geminiz battı ve bir kütüğe tutunup ıssız bir adaya düştünüz. bu talihsiz olay neticesinde ömrünüzün sonuna kadar adada yaşadığınız sefil hayatı haketmiş mi oluyorsunuz?

   

 • Nermin Can 2 (10.03.2011 12:25) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  herkes hakettiği gibi değil.düşündüğü ve hayal ettiği gbi yaşar.
   

 • Ekabir51 (22.11.2010 15:43) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Herhalde yani..! Yapılan bir eylemin, hatta düşüncenin nelere sebep olduğunu tam bilseydik, kendimizi haklı gördüğümüz şeyleri aslında hak etmediğimiz beklentiler olduğunu, hatta bize sunulan bir çok şeyi de aslında hak etmeden sunulduğunu idrak edebilirdik.
   

 • Halil İbrahim Kakşi (22.11.2010 01:41) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Hepimiz hak ettiğimiz gibi yaşıyoruz.Hayatımızda hep seçeneklerimiz olmuştur.Seçenekler arasında terçihimizi kullanırken kendi irademizi kullanarak terçihler yapmışızdır.Yaptıgımız tercihler doğrultusunda yeni tercihlerimiz oluşmuştur.Eger yaşadıklarımızdan kendimiz sorumlu olmasaydık cennet ve cehennemim ne anlamı olabilirdi? İrademiz olmasaydı kim bizden hesap sorabilirdi.Şunu ıskalamamak lazım,eğer insanlar tek dünyalıysa herkes hesabı burda görmek istiyor bu da insanları yanlış hesap yapmaya zorluyor.Ama çift dünyalıysan o zaman yaşadıkların bir anlam kazanıyor.Eğer yanlız dünyadaki adalete kalsaydım,sanırım adaletin kuralarını kendim koyardım.
   

 • Remzi Ece (26.09.2010 02:45) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Haketmetmenin hangi anlamda kullanıldığına bağlı birazda bu sorunun cevabı. Çalıştım kazandım türünden yaklaşanlar için farklıdır, intihana tabi olduğunun farkında olanlar için farklı. Adalet de izafi bir kavramdır. Farzedelimki puanlama usulü ile on kişiyi sınava aldınız, aynı soruları sordunuz, IQ'su 110 olan 95 puan aldı, 85 olan ise 90 puan. Siz 95 puan alanı atamakla adaletli mi olmuş olacaksınız? Cevaba gelince, yaşamak haketmekle olmaz. Mutlak irade tarafından verilmiş bir lütuftur. Eğer haketmeye bağlı olsaydı insan nesli varolmayı başaramazdı. Yapılan binlerce abukluğa rağmen hayat devam ediyorsa,orada insanüstü bir iradenin varlığı kesindir. Müslümanlar için Nisa Suresi'nin 79. ayetinin tefsiri faydalı olacaktır.
   

 • Cengiz Karahan (24.06.2010 11:44) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  hakettiğimiz gibi yönetildiğimiz kesinde..
  malum %47 :)

   

1 2 3 4 Sonraki »

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Herkes hakettiği gibi mi yaşıyor? Neden?

Antoloji.com
18.12.2014 17:17:05  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]