TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/AntolojiCom
Şiir Antoloji.comKitapŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimForumNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım
 Forum Ana Sayfa
  - Yaşam
  - Güncel
  - Bilim
  - Edebiyat
  - Şiir
  - Kültür Sanat
  - Müzik
 Tüm Tartışmalar
 Serbest Kürsü
 Konferans Salonu
 Mavi Salon
 Nedir Bölümü
 Forum Yazılarım
 Sevginizi İlan Edin
 Yeni Tartışma Aç
 Anketler
 Kimler Online?
 Forum Kuralları

Forum bölümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen bize yazınız

Antoloji Dünyasından Haberler

Erdemli Sözler, Ders Alınacak Hikayeler, Öğütler...

Başlatan: Elin Herifi (22 Ağustos 2007 Çarşamba)

« Önceki 1 2 3 4 10 20 27 28 29 30 31 32 33 40 50 60 70 80 91 92 93 94 Sonraki »

• 0 person liked.
    0 person did not like.
    Muhsin Bey (16.01.2012 17:18) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Hayatın birinci yarısı, mutluluğa karşı duyulan yorulmak bilmez bir özlem olduğu halde, ikinci bölümü acı dolu bir korku duygusuyla kaplıdır...

Çünkü, mutluluk denilen her şeyin kuruntu olduğu ve acıdan başka gerçeğin bulunmadığı fark edilmiştir artık...
    Aklı başında insanların, yakıcı zevklerden çok acısız bir hayata yönelmeleri bundan ötürüdür...
    Gençliğimde, kapımın zilinin her çalınışında, gönlüm sevinçle doluyor ve kendi kendime, “Oh ne iyi... İşte yeni bir olay...” diyordum. Ama yıllar geçip de, olgunlaştığım zaman, her zil sesinden sonra şöyle düşündüm: “Yine ne var? ...”

İnsan yaşlandıkça, tutkuların ve isteklerin nesnesi farksızlaştıkça; bu isteklerin ve tutkuların bir bir ortadan kayboldukları, duyarlığın güdükleştiği, hayat gücünün zayıfladığı, görüntülerin solduğu, izlenimlerin etki yapmadan gelip geçtiği, günlerin gittikçe daha hızlı aktığı, olayların önemlerini kaybettiği ve her şeyin renksizleştiği görülür... Arthur Schopenhauer

• Muhsin Bey (16.01.2012 08:48) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Savaşta güçlüler zayıfları köle yapar, barışta ise zenginler yoksulları köleleştirir. Yaşayabilmek için çalışmak zorundayız; oysa bize öyle düşük ücret ödüyorlar ki ölüyoruz. Bütün gün onlar için çabalıyoruz, onlar kasalarını altınla dolduruyorlar, bizimse çocuklarımız vaktinden önce sönüp gidiyor, sevdiklerimizin yüzleri sertleşip çirkinleşiyor. Üzümü biz eziyoruz, şarabı eller içiyor. Mısırı biz ekiyoruz ama soframız bomboş. Gözle görülmese de zincire vurulmuşuz biz, herkes, özgürsün dese de köleyiz... Oscar Wilde - Mutlu Prens

• Muhsin Bey (16.01.2012 08:44) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Allah der ki; Kimi benden çok seversen onu senden alırım... Ve ekler: 'Onsuz yaşayamam' deme, seni onsuz da yaşatırım. Ve Mevsim geçer, gölge veren ağaçların dalları kurur, sabır taşar, canından saydığın yar bile bir gün el olur, aklın şaşar. Dostun düşmana dönüşür, düşman kalkar dost olur, öyle garip bir dünya. Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur... 'Düşmem' dersin düşersin, 'Şaşmam' dersin şaşarsın. En garibi de budur ya, 'Öldüm' der durur, yine de yaşarsın... Mevlana

• Muhsin Bey (15.01.2012 21:29) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

herşeyden biraz kalır...

• Muhsin Bey (15.01.2012 21:03) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Bakmıyor çeşm-i siyâh feryâde,
    Yetiş ey gamze yetiş imdâde.
    Gelmiyor hançer-i ebrû dâde,
    Gel ne korkarsın ecel sîmâ-yı zerdimden benim,
    Kurtar Allah aşkına dünyâyı derdimden benim.
    Yetiş ey gamze yetiş imdâde...

• Muhsin Bey (15.01.2012 20:00) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

• Muhsin Bey (15.01.2012 19:57) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

eş seçmek, kitap seçmeye benzer... iyi tasarlanmış kapak ve cilt ilgini çekebilir ama içeriği sağlam olmadıkça sonunu getiremezsin...

• Muhsin Bey (15.01.2012 18:27) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Gülşende yine âh ü enin eyledi bülbül,
    Bir nakş okuyup savt-ı hezâr eyledi bülbül.
    Olmaz deheni yâre müşâbih deyû gonce,
    Gül mushâfını açdı yemin eyledi bülbül... Muallim İsmail Hakkı Bey

• Muhsin Bey (15.01.2012 14:36) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Cihân güzelleri hep bî-vefâ imiş bildik,
    Gönül vefâsıza vermek hatâ imiş bildik... Ahmed Paşa

• Muhsin Bey (15.01.2012 14:35) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Keyif zaferde değil; asıl mücadele, girişim ve çekilen ıstıraptadır... Gandhi

• Muhsin Bey (13.01.2012 20:54) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.
    Yol boyunca; yola çıkıp da yürümeyenleri,
    Yola oturup, gelen-geçenin ayağına çelme takanları,
    Yoldan metafizik uyuşturucularla keyif çatanları,
    Tel örgülerle çevirdiği yolu kendisine zindan edip volta atanları,
    Maratona 100 metre koşucusu gibi hızlı gidip, 50.metrede yola yatanları,
    Yürüyüşün uzun ve yolun zahmetli olduğunu görünce, yolculuk üzerine zor atanları,
    Yürümeyi bırakıp, yol-yolcu ve menzil üzerine kalem oynatanları,
    Ayağına batan tek bir dikenin faturasını çıkarıp, ömür boyu tafra satanları,
    Beyaz atlı kurtarıcıyı gözlemek için ufka bakıp bakıp dağıtanları,
    Yanlış kılavuzlara kızıp yolu satanları göreceksin...
    Göreceksin dostum...
    Aldırma, yürü... Halil Cibran

• Muhsin Bey (13.01.2012 11:17) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

mecnun isen ey dil, sana leyla mı bulunmaz
    bir goncayı bülbüle şeyda mı bulunmaz
    sun şerbeti lal-i lebin ağyarına vefasız
    saki mi bulunmaz bana sehba mı bulunmaz

« Önceki 1 2 3 4 10 20 27 28 29 30 31 32 33 40 50 60 70 80 91 92 93 94 Sonraki »

- tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Erdemli Sözler, Ders Alınacak Hikayeler, Öğütler...

Antoloji.com
16.04.2014 07:13:16  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]