Şiir Antoloji.comKitapŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimForumNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım

Forum Ana Sayfa
  - Yaşam
  - Güncel
  - Bilim
  - Edebiyat
  - Şiir
  - Kültür Sanat
  - Müzik
 Tüm Tartışmalar
 Serbest Kürsü
 Konferans Salonu
 Mavi Salon
 Nedir Bölümü
 Forum Yazılarım
 Sevginizi İlan Edin
 Yeni Tartışma Aç
 Anketler
 Kimler Online?
 Forum Kuralları

Forum bölümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen bize yazınız

Antoloji Dünyasından Haberler

Günde ortalama kaç kelime ile konuşuyoruz?

Kelime haznenizi hiç ölçtünüz mü? Günde ortalama kaç kelime ile konuşuyorsunuz, bu aslında bir yerde insanın dili ile kültürel ilişkisinin sınırlarını da ölçen bir tesbit.Yapılan genel tesbitlere göre insanlar günlük 200/ 500 kelime ile konnuşuyorlar ve bunun yalnız ca yarısı kavramsal....

Türkiye sınırları içinde kullandığımız Türkiye Türkçesi,günümüzde yaşanan sorunlara rağmen gelişmiş bir dil olarak tanımlanmaktadır.
Türk Dil Kurumu'ndan yapılan son açıklamaya göre,1945'te çıkarılan sözlükte 20.000 kelime varken,1998'de çıkarılan sözlükte 75.000,2005 yılında çıkarılan sözlükte 75.000'den fazla sözcük olduğu görülmektedir.
Peki biz zengin dil haznemizin ne kadarını kullanıyoruz, hiç düşündünüz mü...

Başlatan: İstanbulunsevdiğiyim (18 Haziran 2007 Pazartesi)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki »

• 3 person liked.
    3 person did not like.
    Eldorado Yolcusu (09.01.2014 03:08) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Hi,he,haa,neyyy...dahil degilse yahu ben konusma ozurlumuyum yoksa....?

• Ayşegül Uğur 1 (27.08.2013 13:55) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Ben genelde 200 kelime falan konuşurum günde.Bundan fazla konuşunca çenem ağrıyor.Konuşmayı değil yazmayı ve okumayı seviyorum.Bu yüzden olsa gerek konuşurken hiç aklıma gelmeyenler yazarken anında dökülüyor.

• Rüzgar Es 1 (10.12.2012 12:54) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Kırık dökük kelimeler gönderiyorum,

cümleler kurulmuyor hiç biriyle

ne mümkün bu vakitten sonra konusmak

En iyisimi susmak

Susmak

Susmak

Susmak

Hep ayni mana ayni ses

Toplayip kör kuyulara atsam da yine duyulan o ses

Sana gönderiyorum hepsini...

Sözüm Ola (10.12.2012 19:40) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku | Bu mesajı sil
    Toplanıp o kırıklar; kızgın ateşlerde eritirilir. Başları döne döne yeniden şekil verilir Gökkubbe yerinde kalırmıydı Olmasaydı cam soğuduktan sonraki o ses

• Nazan Yazıcı Kalcı (08.10.2012 15:49) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Yapılan bir araştırmaya göre bir gün boyunca kadınların 2500,erkeklerin ise 2000 kelime kullandıkları tespit edilmiş,buna göre kadınlar erkeklere nazaran daha çok konuşmakta! eee bakın, biz kadınlar ne kadar yoğunuz siz erkelere göre! !

• Senem Senem 1 (04.10.2011 13:57) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Kendimizi toplum içerisinde zengin kılmak için, zengin olan dilimizi güzel kullanmalıyız. Türkçe, sondan eklemeli ve kökünde hiçbir değişiklik oluşturmadan, birçok kelime üretme kabiliyetine sahip bir dil. Bir cümlede kelime tekrarları yerine, aynı manada başka kelimelerin de var olduğunu akıldan çıkartmamalıyız.

• Sigara Dumanı (26.09.2011 01:59) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Hiç saymadım ama yazdıklarımı ve çevremle konuştuğum konuları dikkate aldığımda herhalde 1000 kelimenin üzerindedir.

• Fevzi Yaşkır 2 (19.01.2011 16:28) Cevap yaz | Bu mesajı sil

en fazla 150 galiba

• Naz Lı Hi Lâl (08.05.2010 00:35) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

çok konuşuyor olmak dert değil..esas olan boş konuşmamaktır.........

• Duygu Yalçın (30.12.2009 15:26) Cevap yaz | Bu mesajı sil

kişinin günde kaç kelime ile konuştuğu önemli değil maalesef
    isterseniz 10.000 kelime bilin karşınızdaki insanlar sizi anlamıyorsa o kelimeler de hiç bir işe yaramıyor:/

• Nermin Gül (07.12.2009 11:34) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

aslında bu soru ile gerçekten kaç kelime ile konuştuğumuzun çetelesinin tutulmak istendiğini sanmıyorum. Sanırım çok az kelime ile konuştuğumuza, yani kelime dağarcığımızın çok yetersiz olduğuna ve dolayısıyla toplum olarak çok az okuduğumuza değinilmek istenmiştir. Zaten okuma özürlü olan toplumumuza bir darbe de internetten geldi. Eskiden okumamış, kendi halinde kesimleri eleştirirdik okumuyor cahil ve benzeri diye.(mesela ev hanımları, işçi kesim, memur kesim) oysa şimdi durum daha vahim.öğrencimiz, eğitimcimiz hatta akademisyenlerimiz de okumuyor. diyebilirsiniz akademisyen nasıl okumuyor okumadan akademisyen mi olunurmuş, evet okumuyorlar. sadece kendi alanıyla ilgili bir iki yayın okuyor onun dışına pek azı çıkıyor. Hadi çık bu işin içinden? ne olacak bu memleketin hali? sonra başlıyor sarhoş muhabbeti, kavramları yamultmalar, boşaltmalar, anlam aktarımları, daraltmaları vesaireler. sonra başlıyor birininn mutabakat dediğine öbürünün düşmanlık, birinin uzlaşma dediğine öbürünün, ihanet demeleri, birinin diyalog demesine diğerinin garabet demesi.

• çay_kolik (16.09.2009 03:15) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

hiçkimse bilemez bu sorunun cevabının ancak bütün gün ses kaydı yaparsa ancak o zaman

• sahra_sultan (30.07.2009 17:18) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

çok kelimeyle konuşup insanların beyinlerini ağrıtmak değildir önemli olan. az kelimeyle çok şey anlatabilmektir..

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki »

- tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Günde ortalama kaç kelime ile konuşuyoruz?

Antoloji.com
23.10.2014 12:19:41  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]