Şiir Antoloji.comKitapŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimForumNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım

Yeni Tartışma Aç
 Forum Ana Sayfa
  - Yaşam
  - Güncel
  - Bilim
  - Edebiyat
  - Şiir
  - Kültür Sanat
  - Müzik
 Tüm Tartışmalar
 Serbest Kürsü
 Konferans Salonu
 Mavi Salon
 Nedir Bölümü
 Forum Yazılarım
 Sevginizi İlan Edin
 Anketler
 Kimler Online?
 Forum Kuralları

Forum bölümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen bize yazınız

Antoloji Dünyasından Haberler

Günde ortalama kaç kelime ile konuşuyoruz?

Kelime haznenizi hiç ölçtünüz mü? Günde ortalama kaç kelime ile konuşuyorsunuz, bu aslında bir yerde insanın dili ile kültürel ilişkisinin sınırlarını da ölçen bir tesbit.Yapılan genel tesbitlere göre insanlar günlük 200/ 500 kelime ile konnuşuyorlar ve bunun yalnız ca yarısı kavramsal....

Türkiye sınırları içinde kullandığımız Türkiye Türkçesi,günümüzde yaşanan sorunlara rağmen gelişmiş bir dil olarak tanımlanmaktadır.
Türk Dil Kurumu'ndan yapılan son açıklamaya göre,1945'te çıkarılan sözlükte 20.000 kelime varken,1998'de çıkarılan sözlükte 75.000,2005 yılında çıkarılan sözlükte 75.000'den fazla sözcük olduğu görülmektedir.
Peki biz zengin dil haznemizin ne kadarını kullanıyoruz, hiç düşündünüz mü...

Başlatan: İstanbulunsevdiğiyim (18 Haziran 2007 Pazartesi)

1 2 3 Sonraki »

• 3 person liked.
    4 person did not like.
    Eldorado Yolcusu (09.01.2014 03:08) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Hi,he,haa,neyyy...dahil degilse yahu ben konusma ozurlumuyum yoksa....?

• Ayşegül Uğur 1 (27.08.2013 13:55) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Ben genelde 200 kelime falan konuşurum günde.Bundan fazla konuşunca çenem ağrıyor.Konuşmayı değil yazmayı ve okumayı seviyorum.Bu yüzden olsa gerek konuşurken hiç aklıma gelmeyenler yazarken anında dökülüyor.

• Rüzgar Es 1 (10.12.2012 12:54) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Kırık dökük kelimeler gönderiyorum,

cümleler kurulmuyor hiç biriyle

ne mümkün bu vakitten sonra konusmak

En iyisimi susmak

Susmak

Susmak

Susmak

Hep ayni mana ayni ses

Toplayip kör kuyulara atsam da yine duyulan o ses

Sana gönderiyorum hepsini...

Sözüm Ola (10.12.2012 19:40) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku | Bu mesajı sil
    Toplanıp o kırıklar; kızgın ateşlerde eritirilir. Başları döne döne yeniden şekil verilir Gökkubbe yerinde kalırmıydı Olmasaydı cam soğuduktan sonraki o ses

• Nazan Yazıcı Kalcı (08.10.2012 15:49) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Yapılan bir araştırmaya göre bir gün boyunca kadınların 2500,erkeklerin ise 2000 kelime kullandıkları tespit edilmiş,buna göre kadınlar erkeklere nazaran daha çok konuşmakta! eee bakın, biz kadınlar ne kadar yoğunuz siz erkelere göre! !

• Senem Senem 1 (04.10.2011 13:57) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Kendimizi toplum içerisinde zengin kılmak için, zengin olan dilimizi güzel kullanmalıyız. Türkçe, sondan eklemeli ve kökünde hiçbir değişiklik oluşturmadan, birçok kelime üretme kabiliyetine sahip bir dil. Bir cümlede kelime tekrarları yerine, aynı manada başka kelimelerin de var olduğunu akıldan çıkartmamalıyız.

• Sigara Dumanı (26.09.2011 01:59) Cevap yaz | Bu mesajı sil

Hiç saymadım ama yazdıklarımı ve çevremle konuştuğum konuları dikkate aldığımda herhalde 1000 kelimenin üzerindedir.

• Fevzi Yaşkır 2 (19.01.2011 16:28) Cevap yaz | Bu mesajı sil

en fazla 150 galiba

• Naz Lı Hi Lâl (08.05.2010 00:35) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

çok konuşuyor olmak dert değil..esas olan boş konuşmamaktır.........

• Duygu Yalçın (30.12.2009 15:26) Cevap yaz | Bu mesajı sil

kişinin günde kaç kelime ile konuştuğu önemli değil maalesef
    isterseniz 10.000 kelime bilin karşınızdaki insanlar sizi anlamıyorsa o kelimeler de hiç bir işe yaramıyor:/

• Nermin Gül (07.12.2009 11:34) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

aslında bu soru ile gerçekten kaç kelime ile konuştuğumuzun çetelesinin tutulmak istendiğini sanmıyorum. Sanırım çok az kelime ile konuştuğumuza, yani kelime dağarcığımızın çok yetersiz olduğuna ve dolayısıyla toplum olarak çok az okuduğumuza değinilmek istenmiştir. Zaten okuma özürlü olan toplumumuza bir darbe de internetten geldi. Eskiden okumamış, kendi halinde kesimleri eleştirirdik okumuyor cahil ve benzeri diye.(mesela ev hanımları, işçi kesim, memur kesim) oysa şimdi durum daha vahim.öğrencimiz, eğitimcimiz hatta akademisyenlerimiz de okumuyor. diyebilirsiniz akademisyen nasıl okumuyor okumadan akademisyen mi olunurmuş, evet okumuyorlar. sadece kendi alanıyla ilgili bir iki yayın okuyor onun dışına pek azı çıkıyor. Hadi çık bu işin içinden? ne olacak bu memleketin hali? sonra başlıyor sarhoş muhabbeti, kavramları yamultmalar, boşaltmalar, anlam aktarımları, daraltmaları vesaireler. sonra başlıyor birininn mutabakat dediğine öbürünün düşmanlık, birinin uzlaşma dediğine öbürünün, ihanet demeleri, birinin diyalog demesine diğerinin garabet demesi.

• çay_kolik (16.09.2009 03:15) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

hiçkimse bilemez bu sorunun cevabının ancak bütün gün ses kaydı yaparsa ancak o zaman

• sahra_sultan (30.07.2009 17:18) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

çok kelimeyle konuşup insanların beyinlerini ağrıtmak değildir önemli olan. az kelimeyle çok şey anlatabilmektir..

• Serap Mumcu (24.07.2009 12:45) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

valla sayamam

• matmazel g (24.07.2009 02:34) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Kelime daarcığma göre konuşuyorum..
    Çok konuşkan olduğum için de ve edebi eser ya da eski eserleri okuyup yeni kelimeler de öğrendiğim için 200'den fazla 400'den az desek sorun olmaz sanırım..

• Yasemin Ahıska 1 (12.07.2009 18:44) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

bence 20 30

yasminsafin (15.07.2009 01:20) Cevap yaz | Bu mesajı sil
    naaptın arkadaşım yaww=)

• güzressamı (20.06.2009 22:03) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Kaç kelimeyle susuyoruz acaba

• Başak Yıldız 1 (11.06.2009 18:52) Cevap yaz | Bu mesajı sil

5-10 kelime ancak belki 15 kelime dağarcığımın az olmasından değil az konuştuğumdan

• illaki_SEN (11.06.2009 01:19) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Ortalama erkek 2 bin kadın 7 bin kelimeyle konuşuyor....hemen belirtmekte yarar var bu fark erkeklerin eksikliğinden değil kadınların gevezeliğinden kaynaklanıyor :)

kesmeseker8708 (11.06.2009 16:06) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku | Bu mesajı sil
    hadi ordan tabiki erkeklerin eksikliğinden dağarcıkları o kadar

• Mehmet Getizmen 1 (08.06.2009 13:57) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Ben, çoğundan konuşup yazdığımı biliyorum. Bu konuda örnek olmaya da çalışıyorum. Yani, yettiğimce...

• gizemnur29 (12.04.2009 23:56) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Günümüz insanı konuşmak için kelimeye ihtiyaç duymuyorlar. Çünkü konuşma özürlü hale gelmişler. Buna tembellik de diyebiliriz. Çok fazla kelimeyle konuşanları dünya dışı varlık olarak görmekteler.

• düş2 (02.04.2009 06:16) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

hangi dilde olursa olsun 500 kelime biliyorsanız konuşursunuz zaten.bulunduğunuz ortama göre günlük kullandığınız kelime sayısı azalır yada çoğalır. ben okumayı çok sevdiğim için genelde yalnız olmayı tercih ediyorum.bu demektir ki toplamda 200 kelime bile konuşmuyorum. bu benim kelime haznemin az olduğunu mu gösterir. zannetmiyorum. sayıyla orantılı düşünen arkadaşlara da çok şaşırdım doğrusu. ilginç

• Gonca Urgancı (17.03.2009 15:25) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

en zengin türkçeyle bile günde en fazla 250 kelime belki daha az ne kadar çok isterdim türkçe nin her özelliğini yansıtabilmeyi...Bu zenginliği gösterebilmeyi

• şafak. (13.11.2008 17:40) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

keşke siz böyle gereksiz sorular sormasaydınız :) ne bileyim ya..

• kelemarak (13.11.2008 02:22) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

hiç düşünmemiş,hesabını yapmamıştım bilmyorum...

• Dicle Merdin (24.10.2008 09:43) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

insanlara göre değişiyor bazıları çok konuşuyor bazıları ise hiç konuşmuyor

• Zekeriya Keles (19.10.2008 20:30) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Zamanın ünlü edebiyatçısı, roman yazarı olan ve kelime haznesini son derece zengin ve güçlü bir biçimde kullanan merhum Peyami Safa, ne kadar da haklıymış sözünde; “Dilini kaybeden bir millet, her şeyini kaybetmiş demektir! ..”

Hatırlıyorum, yaklaşık 12 yıl önce TRT’nin yayınladığı, Türkiye’nin en önde gelen spiker, sunucu ve program yapımcılarının da katıldığı “Türkçe, Spikerlik, Sunuculuk, Yayıncılık Nereye Gidiyor” içerikli “Açı” adlı bir açık oturumunda, günlük hayatta kullandığı kelime sayısının 500 civarında olduğu belirtiliyordu...“Şimdilerde ise günlük hayatımızda konuşulan ve birbirimizle; güya anlaşmaya ve iletişim kurmaya çalıştığımız kelime haznesi, ‘maalesef’ kelimesinin de ötesinde 120’lere düşmüş durumda... Beden dilimizi, ses tonumuzu bir tarafa koyacak olursak tam anlamıyla bir Türkçe katliâmı yaşanıyor günümüzde; radyo ve televizyon kanalları yüzünden! .. Kelime haznesinin fukarâlığının yanı sıra özel radyo ve TV kanallarının çoğunda tam anlamıyla telâffuz cinayetlerinin işlenmesi de

• Zekeriya Keles (19.10.2008 20:26) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

aslinda akilli insan az ve öz konusur cünkü konustugumuz her kelimenin hesabi sorulacaktir

• Zekeriya Keles (19.10.2008 20:25) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

cok konusmanin yüz kaslarina iyi geldigini zannediyorum

• Zekeriya Keles (19.10.2008 20:24) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

sakin insanlar vardir geveze insanlar vardir en dogrusu herkes kendisini örnek göstermeli

• Zekeriya Keles (19.10.2008 20:23) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

uc yüz kelime günde konusabilir insan

• haydarrocky (18.10.2008 23:03) Cevap yaz | Bu mesajı sil

çok orjinal küfürlerim vardırve sık kullanırım bayağı kelime kullanıyorumdur.
    haydar_pasa_31@hotmail.com

• angelstoocry (13.10.2008 16:51) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

kelime tasarrufuna geçmem gerektiğini biliyorum :)

• allkıımm (26.09.2008 16:51) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

meslek grubumuza göre değişir..genelde ülke olarak okumadığımız çin bu konuda kısırız,konuşamıyor,kendimizi dahi ifade edemiyoruz..

• she-ila (22.09.2008 03:23) Cevap yaz | Bu mesajı sil

çok iyi bir konuya değinilmiş...
    maalesef bir çoğumuzun bu durumu içler acısı..

200-400 kelime ile günlerimiz geçiyor..
    çözüm bulunması gereken konularımızdan..

• Abdulkadir Koç 1 (08.09.2008 03:42) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Oldukça düşük olduğunu biliyorum tam hatırlamıyorum ama bir Türk ortalama 400 kelime bile kullanmıyormuş.
    Aynı kelimeyi tekrarlamak kabul edilmiyor(bazı yorumlar için)
    Bu kadar zengin olan dilimizi konuşamamak utanç verici bir durum...

• |MineCan| (07.08.2008 17:40) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Pek sığ yaşamıyorum bu konuda... Nitekim Türkçe gibi köklü bir dile sahibiz ve şöyle uzaktan bakıldığında oldukça milliyetçi bir milletiz... Peki öyleyse neden günümüzü 20 kelimeyle tamamlayalım? Neden 10 lafımızdan 6 sı yani, illaki, tabii olsun ki? Çok geniş bir kelime dağarcığım yok belki henüz ama dağarcığımın tüm imkanlarından faydalanıyorum. Herkese tavsiye ederim günlük dilimizi zenginleştirelim... Bırakın henüz oturmamış kelimeler ilk aşamada çelişsin söylediklerinizle, utanın arada bir, kızarsın yüzünüz... Al al olsun yanaklarınız, pembenin her tonu görünsün sutaınızda ama başlayın bir yerlerden...

• hububat (04.07.2008 08:23) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Uykusuz gecenin ardından doğan güneş gözlerini yakıyor, yine de sen güneşe öykünüyorsun. Çünkü biliyorsun kimsesiz bir gece de karanlığın ne kadar hain ve zalim olduğunu. Ağzında keskin bir yalnızlık tadı var. Hayır hayır kahvaltı istemiyor insanın canın böyle öznesiz sabahlarda. Ama sigaranın yanına bir çay istersin her zaman olduğu gibi. Sabahları ne kadar önemsizleşiyor hüznün, kederin. Yorgun bedenin ne kadar ağırlaşıyor. Uyuyamıyorsun da tekrar. Bir serçenin uçması, bir kedinin uyuşuk uyuşuk sana sokulması ne kadar ağır geliyor sana. Oysa zulümkar bir gece de neler neler yaşamıştın sen. Zorlu acıların yürerğinden geçmiştin. Böyle sabahlarda anlıyorsun dünyanın aslında koskoca bir yalandan ibaret olduğunu ya da zamanın her acının üzerini ustalıkla örtebildiğini. Geceleyin karanlığın düğüm düğüm olduğu evlerden insanlar çıkıyor birer birer. Ne dertleri var bilmiyorsun, ama hepsi senden güçlü, hepsi senden dirayetli bu insanlar. Hepsi işlerine gidiyorlar, sevedikleri ve sevenleri var. Senin gibi değiller yani. Bir başına değiller.

• mor ciwciw (03.07.2008 15:41) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

oooo saymya gün yemes k:D
    sayana kadr yeni biqüne başlamıs olurus:D:D

|MineCan| (07.08.2008 17:36) Cevap yaz | Bu mesajı sil
    kulladığın kelimeler olurus yaparıs ederis gibiyse hep bence hiç sayma... adam akıllı pek kelime çıkmaz bence ;)

• *GÜLBAZ* Uğur Benek (01.07.2008 19:04) Cevap yaz | Bu mesajı sil

'ğ' ile başlayan kelimeler dâhil mi? Mühim...

• merhababenmine (20.06.2008 18:29) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

saymadım

• "gece yildizi" (31.05.2008 14:28) Cevap yaz | Bu mesajı sil

konusdugum kelimeleri saymaga kalkarsam gün yetmez :)))))))))

• th€ €nd (24.05.2008 18:28) Cevap yaz | Bu mesajı sil

çok kelime ile

• Bahar Gündüz 1 (13.04.2008 05:43) Cevap yaz | Bu mesajı sil

eşim çok oldugunu söylüyor :) :) :) :) :) :) :) :) :)

• .+*~°daydream°~*+. (25.03.2008 22:25) Cevap yaz | Bu mesajı sil

saymadim bilmem ama hic konusmadan 3 saat dayandim bi kere(hem de uyanikken)

• Zeytin Zeytin 1 (26.12.2007 22:37) Cevap yaz | Bu mesajı sil

en fazla 300-400 dendiğini biliyorum...ama bence daha düşük bile olabilir...
    aslında konuştugumuz insanları saysak neden az kelime kullandıgımızı anlayabiliriz...çok az insanla iletişim kuruyoruz,iletişim kurdugumuz insanların nitelikleri benzer...sadece iş arkadaşlarımız,ailemiz vs. den oluşan bir sosyal çevremiz oluyor genelde..ee dogal olarak hazne daralıyor..

• vayanasını (26.12.2007 03:41) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

Bizim insanımız genelde, seçimlerde oyunu kullandıktan sonra pek' Adam, yerine konmadığından azla idare etmeyi ister istemez öğrendi...Günlük konuşma dilinde harcadığı sözcük sayısının azlığı da bundandır bence! ... Bu bağlamda, bizim insanımız, içinde bulunduğu zamanın doya doya tadını çaıkarma yerine, yarının ne getireceğini düşünmekten yorgun düşer... O bakımdan aile büyüklerimiz evli-barklı çocuklarını düşünüp onların geçimlerini kendine dert ettiği gibi torunlarını da düşünmek zorunda hisseder kendini... Bir bakıma bu durum aile dayanışmasına iyi bir örnek olarak gösterilse de yaşamı zorlaştıran bir eziyettir aslında... Bizim insanımızın ahirette bile geçim derdini düşündüğüne ilişkin bir fıkra dinlemiştim bir zamanlar..Onu buraya almak istiyorum: Bir alman, bir Fransız ve bir Türk' ölümlenden birkaç saat önce son istekleri sorulmuş! Alman ' iki şişe bira, üç-beş yaprak domuz pastırmasıyla bir dilim ekmek, demiş. Fransız, Biraz şarap, birkaç dilim
    peynirle az ekmek istemiş. Bizimkine gelmiş sıra: onbeş ekmek, iki fotoğraf ve bir de fakirlik ilmuhaberi...
    60 bin sözcüklü Türkçeyi günlük ortalama 200 sözcükle konuşmamızın altında bu tutumluluk mu yatar, yosa okuma ile aramızın bozuk olması mı yatar? Asıl üstünde durulması gereken nokta burası..

• esra3434 (15.12.2007 16:43) Cevap yaz | Bu mesajı sil

arkadaşlar sesli sohbet görüntülü sohbet kameralı sohbet dini sohbet siyasi sohbet sitesi actım 6 dak. mikrofon üsresi var hertürlü güncel siyesi tartışmaların yapıldığı canı sesli tartışma sitemize beklerim ayrıca diğer odalarımızda sevdiğniz parcalarınızı canlı calabilir yada sesli sohebt edebilirsiniz ilkdefa girecek arkadaşlar sesli chat gir dedikten sonra sadece nik yazıp şifre bölümünü boş bırakıp gir dediklerinde tahminen 15 san bekledikten sonra activedenetim yükleme ikazı cıkacaktır ona sağ tıklayoıp yükle demeniz yeterldiri gercek dost arayan tüm arkadaşları bekleriz www.dostunyeri.com

• meryem_gs (09.12.2007 19:01) Cevap yaz | Bu mesajı sil

bn çok geveze biri oldum iin günde en az 3000 valla

• weal (13.09.2007 18:26) Cevap yaz | Bu mesajı sil

hiç saymadım

• kelemarak (31.08.2007 20:51) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

hiç düşünmedim.

1 2 3 Sonraki »

- tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Günde ortalama kaç kelime ile konuşuyoruz?

Antoloji.com
28.12.2014 21:24:02  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]