TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/AntolojiCom
Şiir Antoloji.comKitapŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimForumNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım
 Forum Ana Sayfa
  - Yaşam
  - Güncel
  - Bilim
  - Edebiyat
  - Şiir
  - Kültür Sanat
  - Müzik
 Tüm Tartışmalar
 Serbest Kürsü
 Konferans Salonu
 Mavi Salon
 Nedir Bölümü
 Forum Yazılarım
 Sevginizi İlan Edin
 Yeni Tartışma Aç
 Anketler
 Kimler Online?
 Forum Kuralları
 
Forum bölümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen bize yazınız

Antoloji Dünyasından Haberler
 

Sanat sanat için mi, yoksa toplum için midir?

'Sanat sanat içindir' düşüncesini savunanlar için, sanatın tek amacı vardır, o da sanatın kendisidir. Sanatın başka amacı olamaz. Başka amaca yönelen her eğilim sanatı öldürür. Sanat, ne kişisel ne de toplumsal yararı dikkate alır. Tek hedefı vardır: güzel biçimleri yaratmaktır. Herhangi başka amaca hizmet etmek, sanata yabancıdır.

Bu eğilim, 'yararlı olan her şey çirkindir', diyecek kadar ileri gider.

'Sanat toplum içindir' diyen eğilim itiraz eder: 'Sanatı da sanatçıyı da yaratan toplumdur. Toplum olmasaydı sanat olmazdı. O toplumun bir parçası olan sanatçı da toplum için sanat üretir. Sanat, toplum içindir. Nasıl ki, 'bilim için bilim', 'felsefe için felsefe' olmazsa, 'sanat için sanat' da olamaz. Dünyada her şey insanlar için vardır. Sanat, topluma faydalı olursa bir değeri vardır. Topluma hizmet etmeyen bir sanatın değeri yoktur.

Şimdi karmaşık ve zor soruyla karşı karşıyayız: Bu iki karşıt anlayıştan hangisi doğrudur? Bu iki anlayış karşısındaki tavır ne olmalı? Peki bizim duruşumuz nedir?

Marksist görüş, soruna bu ikilemin dışından bakar, bu ikilemin dışında bakalabileceğini de göstermiştir. Marksistler, bir sanatçıyı, dışa vurduğu duygu ve düşünceler yüzünden suçlamaz. Bir sanatçının neden şu ya da bu eğilimi savunduğunu inceler. Eğilimleri ortaya çıkaran koşulların nesnel bir analizini yapar.

Sizin düşünceniz nedir?

Başlatan: eLf  (12 Ekim 2006 Perşembe)

1 2 3 4 5 6 7 10 20 26 27 28 29 Sonraki »

 • 0 person liked.
  0 person did not like.
  Yavuz Emre (13.04.2014 01:54) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Sanat toplum icin yapılmadıktan ötürü tek başına hiçbir anlam ifade etmemektedir.Sanat halkı bilinçlendirmeli,aydınlatmalı,sanat topluma yol göstermeli.İçinde bir ileti yok ise insana yalnızca geçici bir haz verir sanat.Sanat sanat içindir anlayışına zıt düşen düşüncelerimin daima arkasındayım.Kısacası sanat,zannımca görene,duyana,okuyana bir fayda sağlamalı.Getirisi anlık bir hazdan öte yaşamımıza damga vuracak nitelikte olmalıdır.Düşüncelerimin doğruluğu ya da yanlışlığı elbette tartışılır ve bu göreceli bir durumdur.
   

 • Katon Spartak (01.04.2014 23:27) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Sanat Sani-i Zülcelal olan Allahu Teala`yi tanimak icindir.
   

 • Ahmet Şıtra (12.03.2014 14:21) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  sanatın sadece toplum için olduğunu söyleyenler estetikten habersiz olamazlar, sadece estetik arayanlar kime 'ne' diyecek?
   

 • Volkan Can (11.03.2014 19:10) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Bu nasıl bir soru?
  İnsanlık olmadan sanat olur mu?
  Tek başına ıssız bir ada da kalmış bir adam, sanatla uğraşır mı sizce?

   

 • Jeetkundoo Jeet (06.03.2014 22:46) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Sanatçı, sanatının ne ifade ettiğini anlatamadiktan sonra, sanat yapsa ne olur yapmasa ne olur.... sanatını anlaatmayan, düşüncelerde birşeyler ifade etmeyen sanatçının , genel adı palyaço tabiri ile anılır toplum içinde...
   

 • Nurdan Aziz (23.01.2014 19:09) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Bence Sanat toplum içindir ama şiir sadece sanat için.
   

 • Ayhan Dalmış 1 (20.01.2014 22:03) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Sanat sanattan anlayanlar içindir...tabi bence...
   

 • Veysel Özenç Kaynar 2 (11.01.2014 17:22) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  bence sanat toplum içindir,halk içindir.
   

 • Seyda Han (02.01.2014 17:54) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Toplum yani insanlık içindir..Herşey insan için değil mi zaten..
   

 • Avukat Gulhan Aydın (10.12.2013 14:56) Cevap yaz | Bu mesajı sil

  Güzel sanatlara ait eserler medna getirmekte bilgi ve ustalığı olan, o işi meslek edinerek sanatla uğraşanlara sanatkar denir.

  Sanatkar olmak için büyük bir sanat duygusu ve sevgisine sahip olmakla beraber, o duygu, sevgi ve becerileri başkalarına ileten, öğreten bir ifade kabiliyetine ve iktidarına sahip olmak gerekir.

  Gerçek sanatkarda aranan nitelik, beceri ve ustalıktan çok, sanata gösterdiği sevgi, coşku, duyarlılık ile çağdaş duygu ve düşüncedir. Bununla birlikte; konusunda biraz bilgisi olan herkese üstad denildiği gibi sanatla uğraşan herkese de sanatkar denilmesi yanlıştır.

  Güzel Sanatların dışında kalan diğer sanatlarla uğraşan ve bilgi, beceri sahibi olanlara 'zanaatkar' denir,gelmişte ve geçmişte....Avukat Nilgun CINDIK.

   

 • Avukat Gulhan Aydın (10.12.2013 14:54) Cevap yaz | Bu mesajı sil

  Sanat, toplumun öz değerlerinden doğar ve gelişir. Onun içindir ki sanat toplumun dışında, ondan ayrı olarak hiçbir şekilde düşünülemez.

  Sanatkar, yaratıcı yetenek ve kudretin yanısıra, içinde yetişip geldiği toplunum din, dil, örf ve adet gibi öz değerlerinden alır. O zaman sanat eseri bir mizacın ifadesi olduğu kadar, bir toplumun da eseri olarak ortaya çıkar,tabi bunu başarmayı bilirsek...Avukat Nilgun CINDIK

   

 • Avukat Gulhan Aydın (10.12.2013 14:53) Cevap yaz | Bu mesajı sil

  Sanat toplumsal varlıktır. Bireylerin ve ortak yaşamın özünden kaynaklanan, içinden gelen gerçek yaşam duygusudur.

  Sanat bir dildir. İnsanları, milletleri ve çağları sanat eseri tanıtır. Taş Devrinden bu yana binlerce yıldan beri sanat, anlatım aracı olarak kullanılmıştır
  ama malesef gunumuzde bunu yapamıyoruz....Avukat Nilgün CINDIK

   

1 2 3 4 5 6 7 10 20 26 27 28 29 Sonraki »

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Sanat sanat için mi, yoksa toplum için midir?

Antoloji.com
19.04.2014 04:48:04  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]