BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Şiir Antoloji.comKitapŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResimForumNedir?Antoloji.comÜyelerAntoloji.comGruplarAntoloji.com Mesajlarım
 
 
 
 
 Yeni Tartışma Aç
 Forum Ana Sayfa
  - Yaşam
  - Güncel
  - Bilim
  - Edebiyat
  - Şiir
  - Kültür Sanat
  - Müzik
 Tüm Tartışmalar
 Serbest Kürsü
 Konferans Salonu
 Mavi Salon
 Nedir Bölümü
 Forum Yazılarım
 Sevginizi İlan Edin
 Anketler
 Kimler Online?
 Forum Kuralları
 
Forum bölümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen bize yazınız

Antoloji Dünyasından Haberler
 

Türkçedeki yabancı kelimeler yerine Türkçe ifadeler uydurmak gerekli mi sizce?

İşte size birkaç örnek:

CD: çok yoğunlaştırılmış tekerlek çalar


Tren: alttan ittirmeli, üstten tüttürmeli, çok oturgaçlı götürgeç


Yumurta: tavuksal fırlatgaç


Restaurant: sosyal otlangaç


Hostes: gök götürü konuksal avrat


Fotoğraf makinesi: şekil çeken


Milli marş: ulusal düttürü

otobüs: oturgaçlı götürgeç

Minibüs: kaptıkaçtı

sizce bunları kullanmalımıyız yada böyle ifadeler uydurulmalımı :)

Başlatan: İrfan Cebeci 1 (12 Haziran 2004 Cumartesi)

1 2 3 4 5 6 7 10 20 30 40 50 78 79 80 81 Sonraki »

 • 3 person liked.
  1 person did not like.
  Fatih Karagumruk (01.12.2014 01:46) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  otobüs: oturgaçlı götürgeç,,,,,,,,,RIFKI: ' ne bu yani simdi,,? ? ? vapura ne diycez,,,,-

  'SALLANGACLI, OTURGACLI,USTTEN DUMANLI, DUDUKLU YUZDURGEC ',,,OOOglum sizin hic isiniz yok mu? ? ? Uskudar V A P U R U,,,Kadikoy V A P U R U,,Besiktas V A P U R U,,,, Biz de sozun kisa ve oz olani makbuldur,,,bizim rajona uymaz bunlar:(:(:('

   

 • Fatih Karagumruk (01.12.2014 01:37) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Restaurant: sosyal otlangaç,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,RIFKI: 'OOOooolumm,,,bu ne ya,,,yani simdi biz komsu kofteci Kamil de bi porsiyon kofte yemee gitsek,,,fatih kocum; biri sana sorsa RIFKI abimiz nerde dese:(:(otlamaaMII gitti diiicen,,,:(:(bana bunu diycek adami koftenin yaninda piyaz,,,,,,,,,,anlasildi,,,,tobem var,,soyletmeyin beni,,,,:(:('
   

 • Fatih Karagumruk (01.12.2014 01:32) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Yumurta: tavuksal fırlatgaç,,,,,,,,,,,,toOOOBE,,tobe,,,kim uyduruyOO BUNLARI:(:(RIFKI abim soruyo,,,nerde gorulmus,,kim gormus ooOOOOLUM lanNNN FIRLADIGINI..! ! ! ,atmayin,,,atmayin,,,:(:(cok KIZIYOOoo RIFKI abim,,yaaa,,, bana fatihcigim bunlari SAKIN okuma,,,hafizan sarsilir diyoo,,:(:(
   

 • Fatih Karagumruk (01.12.2014 01:28) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  gok goturu konuksal avrat,,,:(:(:( toOOOOBE,,tobe,,,RIFKI abim aynen oyle diyoo:(:(biz simdi ucaga atladik mumkun mu hatun kisiye biri boyle,,hitap etsin,,,tobe,,tOOBEEE,,,bozarim tobemi cizerim adami,,diyoo RIFKI abim,,:(:(
   

 • Ayşegül Uğur 1 (09.11.2014 00:49) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Bir kere dile yerleştikten sonra değiştirmek komik geliyor bana.Onu kültür emperyalizmine uğramadan önce düşünmek gerekirdi ki global bir köy haline gelen dünyada bu artık zor bence.Geçmişler ola.
   

 • Edebiyat Fakiri (26.10.2014 20:55) Cevap yaz | Bu mesajı sil

  ulusal dutturu gibi sacma sapan bir hale gelmemeli Milli Marsimiz...

  ya da digerleri...

  bazi kelimeler orijinal haliyle kaldigi zaman anlamli olur..

  ama bu demek degildir ki tum yabanci kelimeler oldugu gibi gelsin girsin dilimize...!

  zaten dil yozlastikca yozlasti, telefon ve internet dili diye birseyler cikti ortaya...

   

 • Şura Fidan 3 (30.05.2014 15:05) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Tabi ki.. Bizim bir alfabemiz var yahuu. biz bu yüzden millet olmuşuz. yoksa sileceklerdi Türkleri.. bizde onlara minnetimizi onların kelimelerini kullanarak gösteriyorz hay Allah'ım yaa. örnekte verilenler işin espirili tarafı tabii ama Türkçe onları alt edecek kadar geniş bir dil. ama Türkler onların oyunlarına gelecek kadar... saf insanlar işte.
   

 • Türkay Korkmaz 1 (21.04.2014 11:48) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  TÜRKÇENİN TARİHSELLİĞİ

  Türkçe günümüzden bin üç yüzyıl gerilere dek uzanan bir yazın dilidir. Bunun kanıtı Orhun Yazıtları’dır. Bu belgeler 8. yüzyılda Türkçenin gelişmiş bir anlatımı olduğunu bizlere sunmaktadır. Bu kanıt Türkçenin tarihsel bir dil olduğunu da gösteriyor.

  “Türk Oğuz begleri / budun eşidin / üze tengri basmasar / asra yir telinmeser / Türk budun ilinin törünün kim artadı...”

  Yazılı belgenin bu örneğinden önce sözlü yazın ürünlerine de baktığımızda Türkçenin aynı anlatım yetkinliğini taşıdığını görüyoruz. Örneğin,

  Tümen çiçek tizildi
  Bükünden ol yazıldı
  Öküş yatıp üzüldi
  Yirde kopa adrışur

  Doğayı böylesine güzel betimleyen dizeler Türkçenin yüzyıllar önce anlatımda ne denli gelişmiş olduğunu gösteriyor. Bu koşukta kimi ses değişmeleri, “tizildi / dizildi, ol / o, yazıldı / yayıldı, yirde /yerde, adrışur / ayrışır” sözcüklerinde görülmektedir. Ayrıca koşukta görüldüğü gibi unutulan sözcükler de var: Öküş (çok) , bükün (toprak) .

  Halklar acılarını en iyi dizelerle anlatır. Dizeler örülerek ağıtları (sagu) oluşturur. Türkçe bunu da anlatırken yüzyıllar ötesinden bakın nasıl derinlikle anlatıyor.


  Alper Tunga öldü mü
  Issız acun kaldı mı
  Ödlek öcün aldı mı
  Emdi yürek yırtılır

  Bu örnekte de, “ emdi / imdi / şimdi (şu imdi) ” olarak ses değişikliğine uğramış. Yazılı, sözlü dönem ürünleri Türkçeyle övünmemizi haklı kılıyor.

   

 • Ölümden Öte Köylü (13.04.2013 22:46) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  yabancı kelimeler yerine uydurukça kelimelerin getirilmesi bir aşağılama biçiminden öteye gitmez. şayet sen yabancı kelimelerin getirdiği huzursuzluğu uydurukçayla değil osmanlıcayla çözmeye çalışırsan saygı duyarım.
   

 • Zekiye Yılmaz 1 (03.03.2013 21:18) Cevap yaz | Yazılmış 1 cevabı oku  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  İngilizce öğretmeni adayı olarak her dilin kendine özgü kuralları vardır.Bazi Türkçe kelimeler yerine ingilizce söylemek kullanmak yanlış ayrıca ingilizce yerine de türkce kelimeler de kullanmak doğru olmaz.
   
   

  Bir Mavi (11.03.2013 17:52) Cevap yaz | Bu mesajı sil
  Çok güzel açıklamışsınız. Katılıyorum size.


   

 • Savrun Su (25.01.2013 02:15) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Bilim ve teknolojiyi üretenler ürettikleri nesnelerin adını da koyarlar doğal olarak.Önemli olan bizim de halkın kulanacağı bir karşılık bulmaktır.Dilciler bunlara birkaç karşılık bulur,önerir içlerinden benimsenen karşılık kullanılır ve dile yerleşir.Sizin örnekledikleriniz işi karikatürize eden uç örnrkler.Dilciler böyle önerilerde bulunmamışlardır. Bunları uyduranlar aslında Türkçeleşmeyi aşağılamak için,küçümsemek için uydurulmuş saçma sapan sözcüklerdir.Kendileri bir şey üretmezler üretenlerle alay ederler.Arkadaşlar örnek vermiş ne güzel:çamaşır makinesi,bilgisayar,dizüstü bilgisayar,uçak,fotoğraf makinesi,buz dolabı,soğutucu vb.Bütün dünyada bu yöntem kullanılır.
   

 • Anıl Tuğran 1 (21.12.2012 02:08) Cevap yaz  Favori sözünü oku | Bu mesajı sil

  Bunların yerine gayet güzel kelimeler türetilebilir, türkçe çok anlamlı ve yeni anlam üretmeye çok müsait bir dildir.Neden dışarıdan kelime sokalım ki dilimize...Üstelik çoğunun anlamını bile canlandıramıyoruz kafamızda açıklamasını öğrenmeden önce.Mesela hiç bilmeyen birisi LAP TOP denince ne anlar ki? Ama dizüstü dendi mi hemen anlaşılır.
   

1 2 3 4 5 6 7 10 20 30 40 50 78 79 80 81 Sonraki »

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Türkçedeki yabancı kelimeler yerine Türkçe ifadeler uydurmak gerekli mi sizce?

Antoloji.com
19.12.2014 11:16:47  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]